cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Hızlı Bir Cihaz İçin Ne Yapılmalı (Dev Konu)

(Topic created on: 06-12-2022 07:52 PM)
1710 Views
ÖmerA54A51S9FE
Expert Level 5
Options
Diğer

Selamlar herkese. Bugün hızlı bir cihaz için kullanabileceğiniz bazı taktiklerden bahsedeceğim. 

 
Herkes çoğu yerde görüyordur şu işlemcili cihaz şöyle kasıyor, böyle kasıyor... Olay sadece işlemcinizde değil. Onu kullanmayı bilmedikten sonra işlemciniz n'apsın yavaşlıyor ister istemez cihaz. Bazı işlemciler belki ekstra optimizasyon istemeyebilir. Ama optimizasyonlar ile optimizasyon istemeyecek işlemciler kadar iyi performans sağlayacak cihazlarda var tabiki. İşte bugün o optimizasyonlara değineceğiz. 
 
Peki nerden çıkardım bu teoremi? Arkadaşlar herkes özellikle Exynos işlemcilerin performansından yakınır. Hele hel 9611, 990 vb. işlemcilerin performansından daha da bir yakınma hali vardır. İşte ben 9611'i çift cihazda kullanan biri olarak bu optimizasyonları uygulayarak sorunun işlemcidr değil telefon kullanmayı bilmemekte olduğunu keşfettim yani cihazınız kasıyorsa kusura bakmayın ama kullanmayı bilmiyorsunuz. Ha bu optimizasyonlar ile bile kasıyorsa o zaman sorunludur. Şahsen benimki bu optimizasyonlarla kasmadığı için sorunlu iddialarını reddediyorum. Neyse lafı uzatmadan optimizasyonlara geçelim. 
 
1. Oyun Optimizasyon Servisi (GOS) 
 
Bunu varsa mutlaka devre dışı bırakınız. Android 12 ve üstünde kapatma seçeneği mevcut ama altında bunun yerine adb komutları ile devre dışı bırakılıyor. Adb ile olan kısmı bilmiyorum, Android 11 ve aşağısını kullanan kullanıcılar araştırarak bulabilir yapılışını. Gelelim 12 ve üstünde GOS kapatmaya. Ayarlara girin ve uygulamalar menüsüne gelin. Ordan "Samsung Uygulama Ayarları" yerine girerek oradan Game Booster'ı bulun. Sonra Game Booster'a basarak "Labs" menüsüne girin ve orada zaten tek bir seçenek var onu açın. Açınca GOS devre dışı kalacak.
 
image
 
2-) Güç Tasarrufu
 
Güç tasarrufunu açarken dikkat etmişsinizdir, "CPU Hızını %70'e Sınırla" diye bir seçenek var. Bunu kapatın. Kapatmadığınız takdirde cihazınız %30 daha yavaş çalışacak. Kapatmak için Ayarlar > Cihaz Bakımı > Pil > Güç Tasarrufu adımlarını takip edin. Daha Sonra güç tasarrufu açık ise önce kapatıp sonra bu seçeneği ordan devre dışı bırakarak tasarrufu geri açın. Ya da şarjınız size fazla gidiyorsa hiç açmayın tasarrufu.
 
image
 
3-) RAM Plus (Android 12+)
 
Android 12 ve üstü cihazlarda ve birtakım Android 11'li cihazda cihaz bakımının hafıza sekmesinde RAM Plus ayarı vardır. Bu özelliği kullanarak cihazınıza olabilecek en yüksek miktardaki sanal ram'i atayın. 
 
Not: RAM Plus kapasitesini değiştirme sadece One Ui 4.1 ve üzerinde çalışır. 
 
Not: Ram Plus'ın maksimum kapasitesi cihazınızın fiziksel RAM'i kadardır ve en fazla 8 GB'tır. Yani 12 GB RAM'li cihazınız varsa bile RAM Plus maksimum 8 GB olur.
 
4-) Gelişmiş İşleme (Eski adıyla Performans Modu veya Yüksek Performans Modu)
 
Gel gelelim bu nedir? Verilerin işlenmesini hızlandıran bu özellik sadece S, Note ve Z serisi cihazlarda ve amiral sınıf tabletlerde vardır. 
 
Not: Bazı amirallerde konsept gereği yoktur. Ve sadece Android 7.0 üzeri cihazlarda vardır. 
 
Çalıştırması nasıl yapılır peki?
 
Android 7 ve 8: Hızlı ayarlar panelinde "Performans Modu" tuşu vardır. Ona basınca açılır. 
 
Android 9 ve 10: 2. maddede bahsettiğim güç tasarrufu seçeneklerinde "Yüksek Performans" vardır. Ona basınca çalışır. 
 
Android 11 ve üstünde ise Hızlı ayar panelinde Gelişmiş İşleme vardır. Ona basınca çalışır. Bir de Ayarlar > Cihaz Bakımı > Pil > Diğer Pil Ayarları sekmesinde de Gelişmiş İşleme vardır oradan da açılabilir. 
 
5-) Uyku Modu Uygulamaları 
 
Hocam bu pil tasarrufunun konusu değil mi diyeceksiniz ama bunun da konusu. Arka planda gereksiz çalışan uygulamayı uyku moduna veya derin uyku moduna aldığınızda pil kullanımı gibi RAM kullanımıda azalacaktır. Nasıl uykuya alırız. Ayarlar > Cihaz Bakımı > Pil > Arka Plan Kullanım Sınırları menüsünde uykuya ya da derin uykuya alabilir ve arka planda çalışmayacak uygulamaların uykuya otomatik geçişini engelleyebilirsiniz.
 
Not: Derin uykuya arka planda asla ama asla çalışmaması gerekenleri alın. Mesajlaşma uygulamalarınızı asla almayın. 
 
Not: Derin uyku modu sadece One UI 2.1 ve üzeri içindir. 
 
Not: Müzik çalar ve adımsayar uygulamalarını ve arka planda indirme vs. gibi işlemler için çalışması gereken uygulamalar ve ses kayıt uygulamalarını asla uykuya almayın. 
 
6-) Oto. Yeniden Başlatma 
 
Cihazınızı kullanmadığınız saatlerde kendini otomatik yeniden başlatmasını sağlayabilirsiniz performansa ciddi etkisi vardır. Ayarlamak için Ayarlar > Cihaz Bakımı > Sağ üstteki 3 nokta > Otomasyon > Otomatik Yeniden Başlatmaya bakabilirsiniz. 
 
image
 
7-) Animasyonlar ve Bulanıklık 
 
Animasyonları azaltarak veya komple kaldırarak performansı artırabilirsiniz. 
 
Animasyonları azaltmak için Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri > Pencere Animasyonu Ölçeği, Geçiş Animasyonu Ölçeği ve Animatör Süre Ölçeğini 0.5x yapın daha hızlı olacak animasyonlar.
 
Animasyonlardan kurtulmak içinse ya aynı yerdeki seçeneği Animasyon Kapalı yapın. Ya da Ayarlar >Erişilebilirlik > Görme Geliştirmeleri > Animasyonları Kaldırı açın. 
 
Not: Geliştirici Seçeneklerini açmak için Ayarlar > Telefon/Tablet Hakkında > Yazılım Bilgileri > Yapım Numarasına 7 kez basıp şifrenizi girin.
 
Bulanıklık kaldırma olayı ise şudur: Ayarlar > Erişilebilirlik > Görme Geliştirmelerinden Saydamlığı ve Bulanıklığı Azalt seçeneğini açın. Bulanıklık efektleri gidecektir. 
 
Not: Bu ayar Android 12 ve üstü içindir. 
 
 
image
 
 
image
 
8-) Good Guardians Kullanımı (One UI Core için değildir) 
 
Good Guardians modüllerini internetten indirerek performans artışı sağlayabilirsiniz. Modüllerini derken sadec Galaxy App Booster ve Memory Guardian'ı bir de Good Guardians'ın kendisini yoksa modülleri açamazsınız.
 
 
image
 
Galaxy App Booster tek tuşla cihazı 5 - 15 dakika arası bir sürede optimize eder ve etkilidir. Cihazı sıfırladıktan sonra, yazılım güncellemesinden sonra ve bellk aralıklarla mutlaka kullanılmalıdır. 
 
 
image
 
Memory Guardian ise RAM'i daha da fazla boşaltmaya yarar ve RAM'iniz daha da boş olur. Ciddi RAM sorunları varsa yoğun kullanımını tavsiye ederim.
 
Not; Memory Guardian sadece Android 11 ve üzeri içindir. 
 
9-) Cihaz Bakımı Widget'ı ile RAM Temizliği 
 
Ana ekrana cihaz bakımı widget'ını koyun ve sürekli RAM'inizin ne kadar reziiiillll ne kadar kepaaazeeeee olduğu gözünüze çarpsın ve temizlemek isteyin. Sonra da widget'daki tuş ile temizleyin. 
 
image
 
 
 
Ekstralar
 
• Kullanmadığınız gereksiz uygulamalardan kurtulun.
• Oyun Eklentileri yüklü ise silin. Ben sildiğimden beri oyunlar daha iyi oynanıyor. 
• Ana ekranda olabildiğince az Widget bulundurun. 
• Kullanmadığınız özellikleri kapatın. Boşuna kaynak israf etmesin.
• Oyunlar için GFX Tool veya FPS artırıcı config'ler kullanın. 
 
Evet konumuz bu kadardı. Umarım cihazınız hızlanır ve artık şikayetleriniz olmaz diye umarak güzel günler geçirmenizi diliyorum, hoşçakalın.
 
 
 
 
33 Comments
Anonymous
Not applicable
Diğer
Bunlari yapmadan telefonum kasiyor diyenler net bilgisiz btw
Diğer
Haklı bi arada.
ILoveCats_
Expert Level 5
Diğer
Adam haklı çekilin
inf4ndroid
Expert Level 5
Diğer
Aksine, bunları yapmadan telefonun kasıyorsa Samsung beceriksizdir 🙂
Anonymous
Not applicable
Diğer
Bunu diyor ama samsung kullaniyor 🤔
0 Likes
inf4ndroid
Expert Level 5
Diğer
Samsung'a bir şey demedim ki, eğer telefonun kasıyorsa bu senin değil Samsung'un problemidir dedim.
0 Likes
Anonymous
Not applicable
Diğer
💀
0 Likes
Tolga67
Expert Level 5
Diğer
Bilgilendirme için teşekkür ederim kardeşim 😊
Diğer
Rica ederim.