cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Gizlilik Özellikleri:OneUI4.1,Android13,iOS15,OxygenOS12,MIUI13,ColorOS12,EMUI12

(Topic created on: 04-18-2022 11:17 PM)
RecepF
Expert Level 5
Options
Diğer

Gizlilik Özellikleri: Samsung One UI 4.1 vs Android 13, iOS 15, OxygenOS 12, MIUI 13, ColorOS 12, EMUI 12

 
 
Google Android 12 , yeni bir gizlilik panosu, kamera ve mikrofon erişimi için görsel göstergeler ve kamera ve mikrofonu etkinleştirmek/devre dışı bırakmak için düğmeler ve uygulamalarla yaklaşık konumu paylaşma yeteneği gibi birkaç yeni gizlilik ayarıyla birlikte gelir.
 
Samsung , tüm bu özellikleri Android 12 tabanlı özel kaplamanın en son sürümü olan One UI 4'e entegre etti, ancak uygulama biraz farklı. En yeni Galaxy S22 serisi cihazınıza sahipseniz veya One UI 4.0 veya üzeri ( One UI 4.1 ) olan bir Samsung telefonunuz varsa.
 
Samsung One UI 4.1 – Gizlilik Özelliği
 
Samsung One UI 4.1 , kullanıcıların Ayarlar uygulamasının Gizlilik bölümüne giderek Galaxy cihazlarındaki tüm yeni gizlilik ayarlarına erişmelerine olanak tanır. Samsung'un yeni gizlilik özelliklerini yürütmesi biraz farklıdır. Galaxy S22 Ultra'daki One UI 4.1, Android 12'nin yeni gizlilik panosu özelliğini vurgulamak yerine temel gizlilik ayarlarına entegre olur.
 
Android 12 çalıştıran Google Pixel cihazlarındaki Gizlilik Kontrol Panelinde gösterildiği gibi, One UI 4.1 çalıştıran Galaxy cihazlarındaki tüm yetkilendirme kullanım bilgileri Gizlilik Ayarlarının üst kısmında görünür. Grafik, son 24 saat içinde kamera, mikrofon ve cihaz konumu izinlerine erişen uygulamaların sayısını gösterir.
 
 
image
Bir UI 4.1 Gizlilik Özelliği
 
image
 
 
 
Android 13 (Beta) – Gizlilik Özelliği
 
Google'ın Android 12'si akıllı telefonlar ve tabletler için piyasaya sürülme sürecinde olabilir, ancak şirket zaten Android 13 üzerinde çalışıyor. Şirket, işletim sistemi için ilk geliştirici önizlemesini Şubat ayında duyurdu ve güncellemelerin Temmuz ayına kadar her ay yapılması bekleniyor. nihai bir sürüm bekleniyor.
 
Android 13, Google'ın mobil işletim sisteminin bir sonraki ana sürümüdür ve şimdiden iki geliştirici önizlemesi başlattı. Android 13, 2022 için büyük bir güncelleme ve Google daha fazla gizlilik işlevi ekliyor. İkinci DP'de Google, gizlilik kontrollerinize ve güvenlik ayarlarınıza yeni bir hızlı ayarlar kısayolu ekler.
 
Güvenlik ve Gizlilik düğmesi, en son sürümü aldıktan sonra Hızlı Ayarlar'da kullanılabilecektir. Hiçbir şeyi açmaz veya kapatmaz, ancak sizi bir mikrofon, kamera ve konum erişimi için geçiş düğmeleri içeren yeni bir menüye bağlar. Bu yeni düğme “Durumu Kontrol Et” olarak etiketlenmiştir. Geçiş düğmelerinin altında, yeni menü size telefon güvenlik ayarlarına bir bağlantı da verir.
 
 
image
 
 
image
 
 
 
iOS 15 – Gizlilik Özelliği
 
Kullanıcıların verilerine erişimi daha iyi kontrol etmelerine ve yönetmelerine yardımcı olan Apple iOS 15 Gizlilik özelliği hakkında konuşmak. Şirket, App Store'daki uygulama izleme şeffaflığı ve gizlilik beslenme etiketleri gibi özelliklerle gizliliğe olan bağlılığını genişletmeye devam ederken, bu özellikler Apple'ın gizlilik gözetimindeki en son yenilikleri temsil ediyor.
 
image
 
iOS 15 ayrıca kullanıcılar için bazı ek özelliklerle birlikte gelir. Mevcut konumu paylaş ile kullanıcılar, bu oturumdan sonra geliştiriciye daha fazla erişim izni vermeden mevcut konumlarını uygulama ile kolayca paylaşabilirler. Gelişmiş Fotoğraflar sınırlı kitaplık erişimi, geliştiriciler, kullanıcıya sınırlı erişim verilmiş olsa bile belirli albümler için son fotoğraflar klasörü gibi akıllı işlevler sağlayabilir.
 
 
image
 
 
 
OxygenOS 12 – Gizlilik Özelliği
 
Geçen yıl OnePlus, uygun cihazlar için OxygenOS 12 güncellemesinin kararlı sürümünü resmi olarak yayınladı ve bu özel kullanıcı arayüzü Android 12'ye dayanıyor. Bu son sürüm, genel kullanıcı arayüzünde birçok yeni değişiklikle birlikte geliyor. Ancak yeni Gizlilik panosu ve gelişmiş kamera ve mikrofon erişim geçişleri ile kullanıcılar kendilerini çok güvende hissedebilirler.
 
Kameranıza veya mikrofonunuza erişildiğini belirtmek için sağ üstte bir "nokta" bildirimi alacaksınız. Bildirim gölgesini genişletmek ve küçük simgeye dokunmak, cihazınızdaki donanıma en son hangi uygulamaların eriştiğini gösteren başka bir açılır pencere açar. Duyarlılık için harika ve bildirim gölgesi geçiş musluğu ile mikrofona ve kameraya erişimi engelleyebilmek çok kullanışlı.
 
 
image
 
 
 
MIUI 13 – Gizlilik Özelliği
 
Şimdi başka bir Çinli müşteri arayüzü olan MIUI 13'e geliyor, ayrıca yeni gizlilik özellikleri, yeni bir sistem yazı tipi, bir sürü harika duvar kağıdı ve tabletler için optimize edilmiş bir sürüm dahil olmak üzere bazı yeni özelliklere ve performans geliştirmelerine sahip. Xiaomi ayrıca Yüz Doğrulama Koruması, Gizlilik Filigranı ve Dolandırıcılık Koruması gibi yeni özelliklerle MIUI 13'ü son kullanıcılar için daha güvenli hale getirmek için çalıştı.
 
 
image
 
 
 
ColorOS 12 – Gizlilik Özelliği
 
ColorOS 12, Google tarafından sunulan Android 12 işletim sistemini de temel alır. Ayrıca özel kullanıcı arayüzü de en son gizlilik geliştirmelerini sunar. Kullanıcılar gizlilik panosu, mikrofon ve kamera göstergeleri gibi yeni özellikler ve yaklaşık konum paylaşımı bulabilir. Bu Android 12 özelliklerini entegre etmenin yanı sıra ColorOS 12, Gözetleme Karşıtı Bildirimler adlı kendi gizlilik aracına sahiptir.
 
 
 
EMUI 12 – Gizlilik Özelliği
 
EMUI 12, kullanıcı deneyimini geliştiren yeni özellikler içerir. Öte yandan, yeni EMUI 12, telefonunuzu güvenli bir şekilde yönetmenize yardımcı olmak için güvenlik özelliklerini iyileştiriyor. Yeni EMUI 12 güvenlik özellikleri, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için sistemde birkaç yeni geliştirme içeriyor.
 
Ek güvenlik için saatinizi telefonunuz için güvenilir bir cihaz olarak ayarlamanıza olanak tanıyan yazılıma yeni kompakt özellikler eklendi. Bağlandığında, Yüz Kilidi Kilidi özelliği ile telefonun kilidini açabilirsiniz.
 
 
image
 
 
 
Sonuç ne?
 
Android, özelleştirilebilir yapısıyla bilinen açık kaynaklı bir işletim sistemidir. OEM'ler, telefonlarındaki kullanıcı arayüzünü piyasadaki birçok cihazdan ayırmak için genellikle Android üzerinde çalışan kendi özel görünümlerini geliştirir.
 
Aynı şekilde, One UI 4.1'in Gizlilik özelliklerinin genel deneyiminde Samsung harika bir iş çıkardı. Galaxy akıllı telefonunuz, uygulama kullanımınız, konum verileriniz ve parolalarınız gibi şeyleri daha iyi korumak için uygun gizlilik ayarları sağlar.
 
2 Comments
Tolga67
Expert Level 5
Diğer
Bilgilendirme için teşekkür ederim kardeşim 😊
RecepF
Expert Level 5
Diğer
Rica ederim 😊