cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Geekbench, uygulamaları yavaşlattığı için Samsung telefonlarını yasaklıyor

(Topic created on: 03-05-2022 03:36 PM)
157 Views
RecepF
Expert Level 5
Options
Diğer

Bu haftanın başlarında Samsung'un GOS'unun (Oyun Optimizasyon Hizmeti) uygulamaları yapay olarak yavaşlattığı keşfedildi . Hizmet, TikTok ve Instagram'ın beğenilerini bile içeren 10.000'den fazla uygulama için hem CPU hem de GPU performansını kısıyor.

 
Göze çarpan şey, GOS'un kıyaslama uygulamalarını yavaşlatmamasıydı. Bu gölgeli davranış, hayranları şimdiden çileden çıkardı. Popüler akıllı telefon kıyaslama hizmeti Geekbench, bu uygulama kısıtlaması üzerinden belirli Samsung telefonlarını yasakladığını doğruladı.
 
Geekbench, Samsung cihazlarını tarayıcısından başlatıyor
 
GOS, oyunlar ve uygulamalar için Samsung akıllı telefonlarda GPU ve CPU performansını yavaşlatır. Güçlü donanım çalıştırmalarına rağmen, bu cihazlar böylece kullanıcıların onlardan en iyi performansı almasını engeller. 3D Mark ve Geekbench gibi kıyaslama uygulamalarına dokunulmaz . Böylece kullanıcı bir kıyaslama yaptığında, CPU ve GPU'nun en yüksek performansta çalışmasına izin verilir.
 
Geekbench, tüm Galaxy S10, Galaxy S20 ve S21 serisine ek olarak yeni Galaxy S22 serisini Geekbench Tarayıcı'dan kaldıracağını onayladı . GOS'tan etkilenmedikleri için Galaxy Note ve A serisini yasaklamıyor. Bir açıklama daha da açıkladı:
 
GOS, uygulama davranışını değil, uygulama tanımlayıcılarını kullanarak uygulamaları kısmaya (veya kısmamaya) karar verir. Geekbench de dahil olmak üzere ana kıyaslama uygulamaları bu hizmet tarafından kısıtlanmadığından, bunu bir kıyaslama manipülasyonu biçimi olarak görüyoruz.
 
Samsung, GOS'un cihazlarının aşırı ısınmasını önlemek için kullanıldığını söyleyerek tartışmalara yanıt verdi. Performans Önceliği düğmesi eklemek için gelecekte bir yazılım güncellemesinin yayınlanacağını onayladı . Bu seçenek etkinleştirilirse, GOS'u en yüksek performansa her şeyden önce öncelik vermeye zorlar.
 
Açıklamadığı şey, bu düğmenin ayarı yandan mı uygulayacağı yoksa kullanıcıların kısılmasını istemedikleri her uygulama için seçeneği manuel olarak mı seçmeleri gerektiği. Ayrıca şu soruyu da gündeme getiriyor: Kullanıcılar GOS'un ne yaptığını keşfetmemiş olsaydı, Samsung bu güncellemeyi sağlamayı taahhüt eder miydi?
 
Olursa olsun, Samsung, uygulamaları kısmak için cihazları Geekbench'ten çıkarmış olan OnePlus gibi diğerlerine katılıyor.
 
 
Kaynak: Sammobile Türkçe çeviri
1 Comment
Diğer
Samsung telefonlarını yasaklaması yerine direk GOS'u kaldırsın daha iyi..