cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

En Iyi Pil Nasıl Olur (Dev Konu)

(Topic created on: 01-25-2021 11:13 AM)
1124 Views
ÖmerA54A51S9FE
Expert Level 5
Options
Diğer

Selam arkadaşlar bugün size en ileri düzey garanti pil tasarrufunun püf noktalarını anlatacağım

1-) Karanlık Duvar Kağıdı ve Tema Kullanın

Karanlık temalar daha az pil harcarlar Android 9 Pie ve One UI 1 sürümü ve üzeri sürümlerde Karanlık Modu mevcuttur fakat Android 8.X Oreo ve aşağısı sürümlerde yoktur peki o sürümlerde nasıl siyah tema kullanabiliriz aşağıya linkini koyduğum birkaç tane siyah tema var Galaxy Themes üzerinden indirebilirsiniz ama bazı uygulamalar sisteme bağlı şekilde siyah temaya girerler mesela Samsung Members, Samsung Notes, Samsung Health vb. uygulamalar bunun içinde aşağıdaki resimde yer alan uygulamayı indirirseniz o uygulamlar da siyah olur

Tema Linkleri:

http://apps.samsung.com/theme/ProductDetail.as?appId=minuhome.High_Contrast_V2

http://apps.samsung.com/theme/ProductDetail.as?appId=minuhome.Black_Lemon

http://apps.samsung.com/theme/ProductDetail.as?appId=com.tistory.walkonmars.NeonStars

http://apps.samsung.com/theme/ProductDetail.as?appId=minuhome.Black_HotPink

http://apps.samsung.com/theme/ProductDetail.as?appId=org.burzo.NeoThemebyBurzo

http://apps.samsung.com/theme/ProductDetail.as?appId=LucasKendi.BlacUI

http://apps.samsung.com/theme/ProductDetail.as?appId=ThemesDigital.High_Contrast

Bahsettiğim Uygulama:

image

2-) Bağlantılar

Bazı ağ ayarlarını düzenleyeceğiz şimdi

image

Wi-Fi Araması kullanan arkadaşlar hadi şans sizden yana bu vereceğim tavsiye tasarrufta aşırı etkili bir yöntem Uçak modunu etkinleştirin ardından Wi-Fi ve Wi-Fi Araması özelliklerini açın böylece hem arama ve SMS leri alabileceksiniz hem de ana anten sinyal aramayı keseceği için gereksiz pil harcanmayacak fakat Wi-Fi ağına bağlı değilseniz bu yöntem kullanılamaz

image

Gerekmedikçe Bluetooth, Telefon Görünürlüğü (Tabletlerde Tablet Görünürlüğü, One UI 2.1 ve üzerinde Quick Share) ve Konumu kapalı tutun konumu eğer kapatmak istemiyorsanız cihaz kaybolduğunda bulmama yardımcı olur gibi sebeplerden ötürü Ayarlar > Konum > Doğruluğu İyileştir bölümündeki iki seçeneği kapatırsanız daha az pil harcar

image

Ayrıca yakındaki cihazları tarama da aşırı pil tüketen işlemlerden biridir onu kapatmak pil için iyi olacaktır. 
Ve tabiki Veri Tasarrufu onu açmanız arka plan veri kullanımına engel olur ve piliniz daha uzun gider.

3-) Ses/Titreşim Kontrolü ve Bildirimler

Ses seviyeleri, titreşimler, ses efektleri ve bildirimler üzerinde de oynama yapacağız biraz.

image

Çalarken titret kapalı olursa ve titreşim biçimi waltz olursa daha iyi bir pil olabilir

image

Ses seviyeleri yukarıda ki gibi olursa daha iyi bir pile sahip olursunuz ama bunu kendinize göre ayarlamanız daha iyi olur

image

Ve efektler, eğer cihazın kendi sesi ihtiyacınızı karşılıyor ise Dolby Atmos kullanmamak pile iyi gelebilir.

Ve birde tabiki bildirimler işinize yaramayan bildirimleri ilgili uygulama ayarlarından kapatın veya sessize alın yada titreşimini devre dışı bırakın.

image

Sistem seslerinin de bir kısmını yada tamamını devre dışı bırakmak pile yararlıdır.

4-) Ekran ve Görüntü

Ekran ve Görüntü üzerindeki oynamalarda sıra.

image

Eğer ekranın fazla açık kalması gerekmiyorsa zaman aşımını 15 saniye yapın ekran modunu Amoled Sinema yapın (bazı cihazlarda canlı ve doğal olmak üzere 2 seçenek mevcut doğal olanı seçin aynı şey) (Ekran Modu yalnızca Amoled ekranlarda mevcuttur) parlaklığı ortam ışığınıza göre ayarlayın karanlıkta iseniz kısın aydınlıkta yükseltin ve eğer ekran koruyucu (kırılmaz cam) kullanmıyorsanız dokunma hassasiyetini kapayın. Tabi birde QHD ekranlarda bulunan ekran çözünürlüğü değiştirme piliniz hızlı gidiyorsa çözünürlüğü düşürün piliniz daha iyi olur

image

Ayarlar > Uygulamalar bölümünden sistem uygulamalarını gösteri açarak böyle bir uygulama yada Adaptive Brightness Go diye bir uygulama varmı kontrol edin varsa adaptif parlaklık kullanmanız pilinize düşman olabilir çünkü bu uygulama olan cihazlarda ışık sensörü yoktur ve adaptif parlaklık için ön kamerayı kullanırlar ve ön kameranın sürekli çalışması ışık sensörüne oranla daha çok pil tüketir.

image

Ve bir olay daha tam ekran hareketleri navigasyon çubuğuna göre daha fazla pil harcar sebebi ise Sistem UI içine gömülü olmamaları sistem içinde onları sağlayan ayrı bir uygulama var bu yüzden navigasyon çubuğuna oranla daha fazla pil tüketiyorlar çünkü navigasyon çubuğu Sistem UI'a gömülü.

5-) Pil Ayarları

Cihaz bakımından yöneteceğimiz pil ayarlarına gelelim şimdi.

image

Kullanmadığınız uygulamaları uyku moduna veya derin uyku moduna alın ve adaptif pil özelliği ile kullanılmayan uygulamaları uyku moduna almayı etkinleştirin.

•Derin Uyku Modu One UI 2.1 ve üzeri sürümlerde desteklenir

image

Güç modlarını kullanın Gece yatarken telefonu şarja takmıyorsanız Maksimum Güç Tasarrufunu açıp öyle bırakın ayrıca gün içinde Orta Düzey Güç Tasarrufu ile de pilinizi koruyabilirsiniz ben pilim iyi olduğu için adaptif tasarruf kullanıyorum o ne diye sorarsanız kullanım şeklinize göre Güç Tasartufunu otomatik açar kapatır.

6-) Gelişmiş Özellikler

Şimdi de biraz buraya dokunalım.

image

Burda Bixby Touch, Bixby Routines, Başka Cihazlarda Arama ve Mesaj, Windows Bağlantısı gibi işlevleri kullanmadığınız zaman kapatın yoksa arka planda çalışarak pil harcarlar ayrıca cihazınızda oyun yoksa Game Launcher'ı da devre dışı bırakın ve kullanmıyorsanız Dual Messenger'ı da kapayın.

image

Gelişmiş özelliklerde yer alan aksesuarlar menüsü eğer kapaklı bir kılıfınız yoksa otomatik kilit açma işlevini devre dışı bırakın.

image

Ve hareketler ve işaretler burada ki kullanmadığınız özellikleri kapayın özellikle akıllı beklemeyi çünkü ön kamerayı kullanarak pili katlediyor kendisi.

7-) Dijital Sağlık

Dijital Sağlıkta da yapacağımız ayarlamalar var hadi yapalım.

image

Uygulamalar için zamanlayıcılar kurun ve gününüz ve piliniz planladığınız gibi gitsin.

image

Geceleri Maksimum Güç Tasarrufunu açmak yerine bir alternatif daha mevcut onun kadar etkili değil ama ise yarar odak modu kullanmak geceleri rahatsız etmesini istemediğiniz uygulamaları odak modu ile devre dışı bırakın.

8-) Uygulamalar

Kullanmadığınız uygulamaları silin veya devre dışı bırakın pilinize etkisi olacaktır.

9-) Doğru Pil Şarj Etme

Pili %15 ila %5 aralığında şarja takmak uzun gitmesine faydalı olacaktır ve telefonunuzu gece yatarken şarj edecekseniz hızlı şarj kapalı şarj edin ki cihazınız ve bataryanız ısınmasın eskimesin.

10-) Yardımcı Cihazlar

Eğer Tablet, Akıllı Saat, Bilgisayar gibi ekstra cihazlarınız varsa görevleri paylaştırın ve her cihaza esit miktarda odaklanın.

Evet bu konumuz bu kadardı pil tasarrufu konusunda en doğru yollar bunlardır kendim kullanıyorum lazım olunca ve pilim şahane bu şekilde artık piliniz daha çok gidecek inşallah işinize yarar sorunlarınızı çözer beni dinlediğiniz için teşekkür ederim iyi günler.

5xOMERx4

7 Comments
Alfatürk
Expert Level 5
Diğer
Eline sağlık kardeşim pili kötü ve yetmeyenler için çok güzel anlatmışsın Teşekkürler 😊
Diğer
Rica ederim bu tavsiyeleri kendim hep kullandım ve cidden işe yarıyorlar
selcuk007
Active Level 5
Diğer
gayet bilgilendirici bir paylasim olmus .tesekkurler
Diğer
Rica ederim
EmreS20FE
Active Level 9
Diğer
kaç saat ekran açık süresi olıyorsun
Diğer
8 ila 10 saat arası alıyorum ama ben şuan tasarrufları kullanmıyorum kullandığım zaman ne kadar almıştım hatırlamıyorum ama etkili olduğunu söyleyebilirim
MuKonqi
Active Level 7
Diğer

Teşekkürler