cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Cep Telefonu Suda Kullanılabilir mi? IP Sertifikası Ne Kadar Önemli?

(Topic created on: 05-03-2023 03:46 PM)
Karga
Active Level 10
Options
Diğer
Telefonla su altında video çekimleri yapılabildiğini görüyoruz. Açıkçası telefonların böyle bir yetenek kazanmış olmalarından dolayı memnunum. Siz, telefonunuzu suya sokmak istemeyebilirsiniz fakat hiç beklemediğiniz bir anda su, telefonunuzu bulabilir. Mesela yağmurda ıslandığınız zaman telefonunuz da sizinle aynı kaderi paylaşabilir. Ya da telefonunuzun üstüne çay dökülebilir. 

IP Sertifikalı bir cihaz kullanıyorsanız sorun yaşama riskiniz çok düşüktür. Telefonunuzu kuruladıktan veya bir süre bekledikten sonra hayata bir şey olmamış gibi devam edebilirsiniz. 

image

IP Sertifikası, cihazların toza ve suya dayanıklılığını gösteren ibaredir. Mesela Galaxy S23, IP68 sertifikasına sahiptir. Bu ve buna benzer ibarelerde genelde iki rakam görürüz. Sertifikanın ilk rakamı toza, ikinci rakamı suya dayanıklılığı gösterir. S23'ün sertifikasındaki 6 toz dayanıklılığını, 8 ise su dayanıklılığını göstermektedir.

Toza Dayanıklılık 
Toza dayanıklılık, 0 ve 6 arasında derecelendirilir. 0 derecede cihaz, toz girişi korumasına sahip değildir. 5 dereceli olanlar toza dayanıklıdır ama bu cihazlara toz girişi tamamen engellenemez. 6 derecesindekiler ise toza karşı tamamen dayanıklıdır.

Suya Dayanıklılık
Suya dayanıklılık, 0 ile 9 arasında derecelendirilir. IP X6'ya kadar olan cihazlar çeşitli sıçrama ve fışkırmalara dayanıklıdır. 7 ve 8 dereceliler suya daldırmaya, 9 dereceliler ise basınçlı koşullar dâhil çeşitli zorlu koşullara dayanıklıdır. 

Bu tabloya göre IP67 sertifikalı bir cihaz toza karşı (6) tamamen dayanıklıdır ve suya (7) daldırmalara karşı belli oranda dayanıklıdır. 

Telefonlarda bugün en üst düzey koruma olarak IP69 ve IP 69K mevcuttur. Ancak IP69, özel amaçlı cihazlarda kullanılır ve bu cihazlar kalın, hantal olur. S23 Ultra gibi üst düzey cihazlardase IP68 kullanılır. IP68 gibi üst düzey bir koruma sayılabilecek IP67 de pek çok cihazda yer almaktadır.

Firmaların IP68 ve IP67 sertifikalı cihazları için farklı kriterleri var. Samsung'un sertifika detayları ise şöyle: 

IP 68Su ve toz dayanıklılığı için derecelendirilmiştir, böylece havuz kenarında ve yağmurda endişesizce kullanabilirsiniz. Güvenlik durumları için, Cihaz ıslakken şarj otomatik olarak durdurulur. IP68 dereceli cihazlar 30 dakika boyunca tatlı suda 1,5 metre içinde dayanabilir.

IP 67: 30 dakika boyunca tatlı suda 1,5 m içinde dayanabilir. Suya dayanıklılıktır.

Bu iki önemli sertifika dışında Samsung'un IPX2, IPX4, IPX5, IPX6, IPX7, IPX8 sertifikaları da mevcuttur. Bu sertifikalarsa sadece suya dayanıklıdır, toza dayanıklılıkları yoktur. IPX8 sertifikasını Z ailesi kullanmaktadır.

Samsung, cihazda hangi sertifika olursa olsun şu uyarılara dikkat etmemizi istiyor: 

image

image

image

Bu açıklamalara göre özellikle deniz suyunun ve tuzlu suların cihazlar için daha riskli olduğunu görüyoruz. Tabii bu, tatlı suların güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Ayrıca cihazların tazyikli sulara, akan sulara maruz kalmaması de gerekiyor. Telefonlarımızın IP sertifikası varsa, durgun sularda fotoğraf çekebiliriz. Ama en çok 1,5 metre derine inmek koşuluyla. Aksi hâlde artan basınç, cihazın iç kısımlarına su girmesine neden olur. 
Telefonu suda kullandıktan sonra derhal şarja koymak gibi bir hataya da düşmemeliyiz. Özellikle kulaklık girişi, şarj girişi noktalarının kurumasına özen göstermeliyiz. 

Samsung'un bazı cihazlarının sertifika sınıfı şöyle: 
(2019 ve sonrasında üretilen cihazlara göre)

IP68: S ve Note aileleri

IP67: A54, A34, A73, A53, A33, A72, A52s, A52 5G, A52

IPX8: Z Fold4, Z Fold3, Z Flip4, Z Flip3 (IPX8 sadece suya dayanılılık ifade eder.)

Sertifikası olsalar da bu modelleri kullanırken dikkat etmek lazım. Bununla beraber sertifikası olmayan cihazları su ve toz temasından azami düzeyde uzak tutmak gerekir. Suya temas eden bir cihazınız olursa cihazı derhal kapatıp kurutmalı, kurutma esnasında ısı kullanmaktan da kaçınmalısınız. Sorun çözülmezse teknik servise başvurmalısınız. Ayrıca tozlanmış cihazları da silerken sıvı kullanmamalı, yumuşak bir fırça veya düşük hava akımı ile cihazı temizlemelisiniz. Cihazın ekranını veya kasasını silmek içinse yumuşak bez (mikrofiber olabilir) kullanabilirsiniz.

2019'dan önceki cihazların bir kısmında da IP sertifikası mevcuttur. Merak ettiğiniz model varsa yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Hepinize su gibi berrak günler diliyorum. 


8 Comments
bilge_kral
Active Level 6
Diğer
Tab A7 Lite modelini merak ediyorum
Karga
Active Level 10
Diğer
Merhaba. Galaxy Tab A7 Lite modelinde IP sertifikası bulunmamaktadır.
Karga
Active Level 10
Diğer
İlgilenenler için Samsung tarafından yapılan sertifika beyanatı:
https://www.samsung.com/tr/support/mobile-devices/ip-certification-terms-water-and-dust-resistance/
Diğer
M12 de varmidir
Karga
Active Level 10
Diğer
Merhaba. Maalesef M12'de yok.
ZyraXone
Active Level 8
Diğer
M Serisi yine dışlanmış XD 🤡
Karga
Active Level 10
Diğer
Su ve toz geçirmezlik özelliği cihaz maliyetini arttırdığından M serisinde bu özellik tercih edilmemiş diye düşünüyorum.
ZyraXone
Active Level 8
Diğer
Evet doğru düşünüyorsun.