cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Android, neden iOS'tan daha fazla RAM'e ihtiyaç duyar?

(Topic created on: 07-08-2022 09:22 PM)
142 Views
Dark_Side
Expert Level 5
Options
Diğer

image

RAM nedir?

RAM, rastgele erişimli bellek anlamına gelir. Birden fazla RAM türü vardır, ancak akıllı telefonlarda kullanılan tür olan SDRAM geçicidir. Telefonunuzun bilgilerin uzun süre saklandığı kalıcı flash belleğinin aksine, RAM yalnızca cihazınız açıkken bilgileri saklayabilir. Esasen telefonunuzun çalışma belleğidir; cihazınızın herhangi bir zamanda aktif olarak kullandığı bilgileri içerir.

Telefonunuzda ne kadar fazla RAM varsa, çalışma belleğinde o kadar fazla şey tutabilir. Ek uygulamaları (veya tek bir uygulama içindeki ek içeriği) açtığınızda, telefonunuz her yeni işleme kullanılabilir RAM ayırır. Sonunda, kullanılabilir RAM kalmaz ve cihazınızın, işlerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için hangi işlemlerin sonlandırılacağına karar vermesi gerekir. Diğer her şey eşit olduğunda, 8 GB RAM'e sahip bir telefon, 4 GB RAM'e sahip bir telefondan daha fazla işlemi aktif tutabilecektir, bu nedenle etkinlikler arasında geçiş yapmak, daha fazla RAM'e sahip telefonda daha hızlı hissedecektir.

Android neden iOS'tan daha fazla RAM'e ihtiyaç duyar?

Kesin bir neden yok, bunun yerine birkaç katkıda bulunan faktör var. Birincisi, Android ve iOS uygulamaları farklı şekilde oluşturulmuştur. Her yıl, tümü benzer donanım üzerinde çalışan yalnızca birkaç yeni iPhone ve iPad vardır. iOS uygulamaları yalnızca birkaç homojen yonga setinde çalıştığından, yerel programlama dilleri (özellikle Swift ve Objective-C) olarak adlandırılan bu yonga setleri için özel olarak oluşturulabilir. iOS uygulamaları için yazılan kodlar, doğrudan Apple'ın CPU'larının herhangi bir çeviriye gerek kalmadan anlayabileceği talimatlarda derlenir.

Öte yandan Android, Qualcomm, Samsung, MediaTek ve diğerlerinin aynı uygulamaları çalıştırması gereken yonga setleri ile neredeyse sınırsız sayıda farklı cihaza güç veriyor. Tüm bu farklı donanım yapılandırmalarıyla uyumluluğu manuel olarak sağlamak imkansız olacağından, Android uygulamaları, belirli bir yonga seti için ikinci kez yerel koda çevrilen bir tür ortak dile çevrilebilen programlama dillerinde (Kotlin ve Java) yazılır. . Bu ortak dile bytecode denir.

Bytecode, belirli bir donanıma özgü değildir, bu nedenle aygıtın yürütülmeden önce kodu yerel koda dönüştürmesi gerekir. Yerel kodu doğrudan yürütmeyle karşılaştırıldığında, iOS'un yaptığı gibi, bu işlem ek kaynaklar gerektirir, yani Android ve iOS'ta aynı görünen ve performans gösteren bir uygulama, genellikle bir Pixel 6'da çalıştırmak için bir iphone 13'te olduğundan daha fazla kullanılabilir RAM gerektirir.

Her işletim sistemi de RAM'i farklı şekilde yönetir. Android, garbage collection(çöp toplama) adı verilen bir bellek yönetimi yöntemi kullanır. Bu işlem, bellekte artık kullanılmayan ve RAM'de yer açabilecek nesneleri düzenli aralıklarla çıkarmaya çalışır. Ancak iOS, bellekteki nesnelere başka kaç nesnenin başvurduğuna bağlı olarak otomatik olarak sayısal bir değer atayan ve değeri sıfıra ulaşan nesneleri kaldıran otomatik referans sayımını (ARC) kullanır.

Çöp toplama işlemi yalnızca periyodik olarak kullanılmayan nesneleri taradığından, RAM'i tıkayan kısa süreli yararsız bilgi birikimine yol açabilir. Buna karşın ARC'de bu sorun yoktur - tek tek gereksiz nesneler, tanımlandıkları anda bellekten kaldırılır.

Android, arka planda işlem yürüten uygulamalarda da iOS'tan daha az kısıtlayıcıdır, bu nedenle aktif olarak kullanmadığınız uygulamalar, Android telefonlarda iPhone'lardan daha kolay bir şekilde RAM'de takılabilir. Android'in esnekliği, platformun en güçlü yönlerinden biridir, ancak bu esneklik, RAM'in daha az verimli kullanılmasını gerektirebilir.

Ekstra RAM bu kadar kötü bir şey mi?

Sonuç olarak, Android ve iOS farklı RAM gereksinimlerine sahiptir, çünkü iki işletim sistemi farklı çalışır—Android, hem hangi cihazların çalıştırabileceği hem de geliştiricilerin onu nasıl kullanabileceği açısından iOS'tan daha esnek bir işletim sistemidir. Bu esneklik, iPhone'lara benzer performans için daha yüksek RAM gereksinimleri pahasına gelir.

7 Comments
Tolga67
Expert Level 5
Diğer
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim kadim dostum gayet yararlı faydalı bir içerik tebrik ediyorum emeğine yüreğine sağlık 🤗😊🌹

Hayırlı bayramlar 😊🤗🌹
Dark_Side
Expert Level 5
Diğer
Rica ederim aziz dostum. Çok teşekkürler. Hayırlı Bayramlar😊⚘️🤗😍
Tolga67
Expert Level 5
Diğer
Herzaman aziz dostum ben teşekkür ederim 🤗😊🌹
Berke_S9
Active Level 7
Diğer
Bilgiler için teşekkürler. Emeğinize sağlık.
Dark_Side
Expert Level 5
Diğer
Rica ederim kardeşim😊
Alfatürk
Expert Level 5
Diğer
Bilgilendirme için teşekkürler kardeşim 😊
Dark_Side
Expert Level 5
Diğer
Rica ederim kardeşim⚘️😊