cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

ANDROİD 13 AYRINTILI ŞEKİLDE DERLENDİ

(Topic created on: 01-11-2022 06:06 PM)
5411 Views
A715FRAMAZANERDEMA73
Expert Level 5
Options
Diğer
 
image
 
 

Android 13 İle Telefonunuza Gelecek Yeni Özellikler Belli Olmaya Başladı!

Google'ın "Tiramisu" ismiyle hazırladığı Android 13 işletim sisteminden ilk somut bilgiler gelmeye başladı. İşte Android 13 ile hayatımıza girecek yeni özellikler...

 
image
 
 

Android 13, uygulama başına dil seçenekleri getiriyor

Google, Android 13‘ün nezdinde ‘Panlingual’ kod adlı bir özellik üzerinde çalışıyor gibi görünüyor. Son derleme uygulanırsa, uygulama başına dil ayarlarını etkinleştirmeyi düşünüyor. Bu da çok dilli kullanıcıların sistem dilini değiştirmek zorunda kalmadan farklı uygulamalar için farklı diller seçmesine olanak tanıyor.


Android 12, bildirimler geldiğinde kilit ekranı saatinin değiştiği bir görsel efekt eklemişti. Android 13, bu kilit ekranı animasyonunu devre dışı bırakmak ve çift satırlı bir düzeni korumak için yeni bir geçiş üzerinde çalışıyor gibi duruyor.

Google, ‘Android Kaynak Ekonomisi’ kısaca TARE sistemi üzerinde çalışıyor. Bu özellik, uygulamalar için yeni bir kaynak yönetimini sunuyor. Sistem, cihazın pil düzeyine ve çeşitli faktörlere göre uygulamalara ‘Android Kaynak Kredileri’ verilen sanal bir ekonomiyi temsil ediyor. Bu uygulamalar daha sonra görevlerini yerine getirmek için bu kredilerden harcayabiliyor.

Bu özelliklerin henüz Android 13 bünyesine resmi olarak geleceği konusunda kesin bir yargı yer almıyor. 

Android 13, yeni çıkış aracı seçme ekranı alıyor

Aşağıdaki resimde birinci ve ikincide gördüğünüz Android 13 ile gelecek yeni çıkış aracı seçme ekranı. Üçüncü ise bir Pixel telefondaki Android 12‘de yer alan eski bir seçici olarak göze çarpıyor. Kaynağa göre, ekran görüntülerinde medya kontrollerinde düğmenin gittiği **bleep** ediliyor. Yine de özellik hala aynı şekilde çalışıyor.

android-13-yeni-cikis-aygitlari-gorunumu-kazandi

Görsel olarak, eski ses kaydırıcıları gitmiş. Yerini tam cihaz adını kapsayan daha yeni ve kalın olanlar almış. Bağlantısı kesilen cihazlar, yalnızca ‘Bağlantısı kesildi’ yazmak yerine ayrıca gri renkle ifade ediliyor. Her aygıtın yuvarlak simgeleri artık yer almıyor. Bunun yerine kaydırıcının içindeki adın önüne kenarlıksız bir tasarım kullanılmış.

Seçilmiş olan bir çıkış aygıtının yanında onay işareti yer alıyor. Kare köşeler ve küçük yazı tipleri gibi birtakım stil farklılıkları gelmiş.

Baktığımızda menünün aslında yeniden tasarlanmasına gerek olmadığını görüyoruz. Yine de, yeni sürüm daha temiz ve daha net gözüküyor. Tutarlılık için de Android 12‘deki değişiklikleri daha çok anımsatan daha kalın bir ses kaydırıcısı ve birtakım ince ayarla geliyor.

Android 13, Uygulama Bazında Dil Özelleştirme Getiriyor

Android her zaman çok çeşitli diller arasından tercih ettiğiniz dili seçmenize izin vermiş olsa da, seçilen dil cihaz genelinde evrensel olarak geçerlidir. Dilleri değiştirmeye karar verirseniz, bunun sistem düzeyinde yapılması gerekir. Uygulamaların kendi uygulama içi dil ayarlarını sağlamasına izin verilir, ancak çoğu geliştirici bu özelliği kullanmaz. Çok dilli kullanıcılar, farklı uygulamalar için farklı diller seçmeyi tercih edebilir.

Sızıntılar, Google'ın 'Panlingual' kod adlı bir özellik üzerinde çalıştığını gösteriyor. Kullanıcıların, evrensel sistem genelindeki dil ayarından ayrı olarak, uygulama bazında dil ayarlarında değişiklik yapmalarına izin verdiği bildiriliyor. Örneğin, sistem kullanıcı arayüzünü ve diğer uygulamaları English UK'de tutarken mesajlaşma uygulamalarını Hintçe olarak ayarlayabilirsiniz. Bu mevcut olabilir Ayarlar > Dil ve Giriş > Uygulama Diller .

 
image
 
 
 
image
 
 
 
image
 
 
 
image
 
 

Bildirimler İçin Çalışma Zamanı İzni

Android'e yüklediğiniz her uygulama, cihazınıza otomatik olarak bildirim gönderme özelliğine sahip. Telefonlarımızdaki uygulama sayısı arttıkça bildirim sayısı da kuşkusuz artmış durumda. Sonuç olarak her uygulama telefonunuza bildirim göndermek istiyor ve bu da pek hoş bir durum olmuyor. Android'in yeni sürümünde, bildirim önemini belirleyebileceğiniz bir seçenek doğmuştu. Gelen bildirim sekmesinin üzerine tıkladığınızda açılan bu pencereden, bu uygulamadan bildirim alıp almama isteğinizi belirtebiliyorsunuz, ancak herkes bunu bilmiyor. Neyse ki Android 13 ile buna da el atılıyor.

Android 13 ile beraber bildirim izinleri konusunda yeni bir seçenek daha doğacak gibi görünüyor. Ayarlar > Gizlilik adımından erişilebilecek olan uygulama izinleri kısmında Bildirimler adında bir sekme açılacak ve böylece tüm uygulama bildirimleri için izinler tek bir ekrana bağlanacak.

 
image
 
 
 
image
 
 

Android Kaynak Ekonomisi Geliyor

Google, Android 13 ile beraber yeni bir özelliği daha devreye alacak gibi. The Android Resource Economy olarak geçen Android Kaynak Ekonomisi özelliği, cihazın enerji kullanımı yönetimine odaklanacak gibi görünüyor. Böylece cihazın mümkün mertebe daha yüksek pil tasarrufu yapması sağlanacak 
image
 
 
 
image
 
 
 
image
 
 
 
image
 
 

Kilit Ekranı Saat Düzenleri

Android 13 ile birlikte, kilit ekranında saatin düzenini değiştirmek için kilit ekranı ayarlarına yeni bir ayar eklendi.

Şu anda Android 12'de, kilit ekranı saati, yukarıdaki ilk ekran görüntüsünde gördüğünüz çift satırlı düzende, ancak yalnızca bildirim olmadığında görüntüleniyor. Bildirimler geldiğinde düzen tek satır düzenine geçer ve bildirimler temizlendiğinde geri döner. Yeni ayar, kullanıcıların bir süredir talep ettiği tek satır düzenini kalıcı olarak korumalarına izin veriyor.

Ayrıca, bu özelliğin Android 12L'ye eklendiğine dair kanıtlar gördük, bu nedenle bunu çok yakında kullanabilirsiniz.

Bunlar, erişebileceğimiz Android 13'teki tüm yeni özelliklerdir. Özellikle güncelleme resmi olarak yayınlandıktan sonra, daha fazla özellik ve değişiklik olması zorunludur. O zamana kadar, bu Android 13'e ilk bakışınız.


 
image
 
 
 
image
 
 
 
image
 
 

Android 13, İkincil Kullanıcı Profilleri İçin NFC Ödemelerine Sahiptir

İOS'tan farklı olarak Android, aynı cihazda birden fazla kullanıcı hesabına izin verir. Ancak yine de, belki de güvenlik endişeleri nedeniyle, ikincil kullanıcı hesapları aracılığıyla NFC ödemelerini yapılandırmanıza ve yapmanıza izin vermiyor. Android 13 ile her şey değişebilir. Google, sonunda ikincil profillerin Android 13 çalıştıran cihazlarda NFC aracılığıyla temassız ödeme yapmasına izin verebilir.


Android 13, Bluetooth LE Audio ile Bluetooth Ses Akışını Geliştirmeye Hazır

Bluetooth Low Energy (LE) Ses, kulaklıklar ve işitme cihazları için kablosuz ses akışının geleceği olarak lanse ediliyor. Görünüşe göre Android 13, Bluetooth LE Audio için tam desteğe sahip ilk sürüm olabilir. AOSP'de Mishaal Rahman tarafından tespit edilen bir taahhüde göre Google, LE Audio codec bileşenini (LC3) birleştirdi ve sistem ayarlarına yeni bir seçenek olarak ekledi. Bu A2DP codec bileşeni, bir ses cihazına bağlanırken en yüksek önceliği alacaktır.

Bluetooth LE Audio, Klasik (BR/EDR) ses standardı kadar güç tüketmez, bu da pil ömrünü büyük ölçüde artırabileceği anlamına gelir. Ek olarak, Bluetooth üzerinden birden fazla cihaza ses yayınlamanıza izin verecek ve size daha kararlı bir bağlantı sağlayacaktır. Hepsi bu kadar değil, erişilebilirliğe yardımcı olmak için işitme cihazlarıyla da entegre olacak. Bluetooth LE Audio, tüm bunları ses kalitesinden ödün vermeden yapacak şekilde ayarlanmıştır.

Android 12 zaten Bluetooth LE Audio için kısmi destekle geliyor. Ancak, standardı tam olarak desteklemek için daha fazla iyileştirme gerektirir. AOSP taahhüdünde tespit edilen yamaların Bluetooth LE Audio için tam destek sağlayıp sağlayamayacağı henüz belli değil, ancak Mishaal codec bileşeninin Android 13 sürümü için hazır olmasını bekliyor.Android 13, HTTPS Üzerinden DNS Desteğini Getirecek (DoH)

Şu anda, Android yalnızca DoT (TLS üzerinden DNS) adı verilen özel bir DNS standardını desteklemektedir. Ancak, AOSP'de yakın zamanda birleştirilmiş bir kod değişikliği , Google'ın Android 13'e DoH (HTTPS üzerinden DNS) desteği ekleyeceğini gösteriyor. 

DoT ve DoH temelde aynı işleve sahiptir. DoT, DNS trafiğini şifrelemek için TLS'yi (SSL olarak da adlandırılır) kullanır. DoH ise sorguları ve yanıtları doğrudan UDP üzerinden göndermek yerine HTTP veya HTTP/2 protokollerini kullanır. Bu, gizlilik söz konusu olduğunda DoH'a DoT'a göre hafif bir avantaj sağlar.

Android 13 Çıkış Tarihi

Android 13 güncellemesi resmi olarak yayınlanmadan önce en az birkaç ay beklemeniz gerekecek. Şu anda Google, Android 13'ü duyurmadı veya Geliştirici Beta sürümlerini yayınlamadı. Şirket, Android 13 Developer Beta güncellemesini bazı Pixel cihazlarına 2022'nin ilk çeyreğinde açıklayabilir ve Public Beta sürümleri 2022'nin 2. veya 3. çeyreğinde yayına girebilir.

 

 
image
 
 
 
image
 
 
 
image
 
 

ANDROİD 13 ALACAK CİHAZLARI


alabilecek bazı Samsung telefonlarının listesi:

• Samsung Galaxy Z Fold 3

• Samsung Galaxy Z Flip 3

• Samsung Galaxy A52s 5G

• Samsung Galaxy M12

• Samsung Galaxy M21 2021

• Samsung Galaxy A22 5G

• Samsung Galaxy M52 5G

• Samsung Galaxy M32

• Samsung Galaxy F62

• Samsung Galaxy A83 5G

• Samsung Galaxy A52s 5G

• Samsung Galaxy F22

• Samsung Galaxy M32 5G

• Samsung Galaxy S21 FE 5G

• Samsung Galaxy A73 5G

• Samsung Galaxy M42 5G (8GB RAM + 128GB)

• Samsung Galaxy M21 2021 (6GB RAM + 128GB)

• Samsung Galaxy F22 (6GB RAM + 128GB)

• Samsung Galaxy F42 5G

• Samsung Galaxy A03s (4GB RAM + 64GB)

• Samsung Galaxy F12

• Samsung Galaxy A52

• Samsung Galaxy S22 Ultra 5G

• Samsung Galaxy A53 5G

• Samsung Galaxy M52 5G (8GB RAM + 128GB)

• Samsung Galaxy A03'ler

• Samsung Galaxy M33 5G

• Samsung Galaxy A32

• Samsung Galaxy A22 5G (8GB RAM + 128GB)

• Samsung Galaxy M42 5G

• Samsung Galaxy M32 5G (8GB RAM + 128GB)

• Samsung Galaxy A22

• Galaxy A71 5G

• Galaxy A71

• Galaxy A51 5G

• Galaxy A51

• Galaxy A90 5G

• Samsung Galaxy A72

• Samsung Galaxy A32 5G

• Samsung Galaxy M21 Prime Sürümü( DAHA KESİN Bİ DURUM OLMAYIP EKLENECEK CİHAZLARI DA VARDIR )

20 Comments
SerhatErgün
Expert Level 2
Diğer
Daha Android 12 alamadık
Diğer
Yakın zamanda gelecektir umarım
ahmet_turğut
Expert Level 5
Diğer
Bilgilendirme için teşekkür ederiz
Diğer
Rica ederim
Anonymous
Not applicable
Diğer
Galaxy A31'de var ama daha listeye eklenmedi.
Anonymous
Not applicable
Diğer
Aa 3 güncelleme mi alacakk
Rose67_
Expert Level 5
Diğer
Uyan knk😂😂😂
Diğer
😆😆
Anonymous
Not applicable
Diğer
Evet 3 güncelleme alacak.
0 Likes