cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

5G Sorunsalı: Neden Kullanamıyoruz, Ne Zaman Geçeceğiz?

(Topic created on: 04-12-2023 01:25 PM)
Karga
Active Level 10
Options
Diğer

5G'yi destekleyen cihazlar çıkalı epey zaman oldu. Bu cihazlardan ülkemizde de bir dolu var. Öyle ki artık yeni bir telefon alırken aradığımız özelliklerden biri de 5G desteği oluyor. Mesela gidip S22 alıyorsunuz, 5G desteklediğini görünce de mutlu oluyorsunuz. Fakat cihazı kullanmaya başladığınızda 5G'yi bir türlü bulamıyorsunuz? Neden? Suçlu kim? Samsung mu? Ya da diğer firmaların cihazlarında 5G'yi aktifleştirmesi işe yarıyor mu? Elbette hayır. Ve biz ne zaman 5G'ye bağlanabileceğiz?

1. 5G Nedir? Ne İşe Yarar?
5G, özellikle bağlantı hızına ve kapsama alanına odaklanan bir ağ sistemidir diyebiliriz. Önceki nesillerle kıyaslarsak 3G'de 14 Mbps olarak sunulan hız zamanla 40'lı hatta 60'lı Mbps'lere kadar ilerledi. 4G ise teoride 3-4 Gbps hızı destekler ama bu LTE kategorilerine göre farklılık gösterir. Ayrıca bu kadar yüksek hızı 4G modemler bile alamayabilir. 
5G, kâğıt üzerinde 4G'den 10 kat daha hızlıdır. En az 10 kat demek daha doğru olur. 5G ile 10'lu, 20'li Gbps hızlarına erişmek mümkündür. 5G bağlantısı olan cihazlarda 100 GB'lık bir oyunu indirmek teoride bir iki dakika sürecek. Ayrıca bağlantıdaki gecikme düşecek. Mesela PUBG oynarken ping, bir iki saniyeye kadar inebilecek. Ayrıca çok güçlü bir bağlantı olduğu için cihazlar 5G'ye bağlanırken daha az enerji harcayacak. 
 
2. 5G Ne Zaman Çıktı? 
5G'li cihazlar 2019'dan beri üretiliyor. Mesela Samsung ilk 5G'li modeli olan S10 5G'yi 2019'da tanıttı. Böylece 2019'da bazı ülkeler 5G ağı kurmaya başladı. 
 
3. Türkiye'de 5G Neden Yok? Ve Ne Zaman Gelir?
En önemli soru da bu. El âlem üç dört yıldır 5G kullanıyor. Bizde ise sadece İstanbul Havalimanı bu desteğe sahip. Niye bu kadar geç kaldık? 
Bu durumun suçlusu 5G'yi hâlâ etkinleştirmeyen Samsung veya diğer telefon firmaları mı? Elbette hayır. Bizim opertörlerimiz daha geçen sene 5G izni aldılar. Hâlâ testler yapıyorlar. Bu noktada kilit kurumlar şunlardır: BTK ve şebeke operatörleri. Operatörlerin izinler dâhilinde 5G baz istasyonu kullanması lazım. Bu baz istasyonları onay almadığı zaman kullanılamaz. Tabii bu istasyonların ciddi maliyetleri var. Bu yüzden operatörler daha ucuz, BTK ise yerli olan istasyonları istiyor. Yine de 5G altyapımızın bir kısmı ithal olacak. Bu da hem geçişi geciktiriyor hem de kapsama sahasının sınırlı olmasına sebep oluyor. 
5G'nin gecikmesindeki tek etken baz istasyonu değil. 5G'ye olan talep de önemli. Ama görünürde ne BTK'yi ne de operatör firmaları 5G'ye mecbur bırakan bir kurum veya talep yok. 
Bunlarla beraber ülkemizin 2023 içinde veya 2024 başlarında artık çoğu ilde 5G desteğine kavuşacağı söyleniyor. O zamana kadar da 5G destekleyen cihazlar zaten güncellemelerle 5G özelliğini açmış olurlar. Şimdi açılan 5G özelliğinin Havalimanı'ndan uzak şahıslara, örneğin Osmaniye'de oturan arkadaşlarımıza herhangi bir faydası olmayacak. 
Unutmadan şunu da belirteyim. Biz, 3G ve 4G'ye de geç kavuştuk. 3G teknolojisi, 1998'de duyurulmuş. Çoğu ülke yıl 2005'ken bu teknolojiye geçiş yapmış ama biz 2009'da 3G kullanmaya başlamışız. 4G ise 2009'da duyurulmuş ve 2010'ların başında birçok 4G'li cihaz üretilmiş ama biz ancak 2016'da 4G'yi görmüşüz. Madem geçişte geç kaldık, bari adını 4.5G yapalım demişiz. Geçmişe bakınca yeni şebeke teknolojilerine geç kalmanın bizde huy olduğunu anlayabiliyoruz. 5G'ye erken geçiyoruz bile diyebiliriz. 
 
4. 5G'ye Geçtik Diyelim, Her Telefon 10 Gbps ile yani 10.000 Mbps ile Bağlanacak mı?
Bu ancak bir hayaldir. 5G, 10.000 hatta 20.000 Mbps hız desteği sunabilir. Ama 4G ve 3G'de olduğu gibi kullanıcılar bu hızın tamamını hatta yarısını bile almayacak. Cihazınızın işlemcisi ve modemi 10 Gbps destekleyecek ama bellek yongası kötü olanlar saniyeler içinde film indirme hayalini kuramayacak. Piyasadaki orta sınıf cihazlar dâhil pek çok telefonun yazma hızı birkaç yüz MB ile sınırlı. Yani telefonunuz 10 Gbps modemi içerirken UFS 4.0 gibi üst düzey bir yongaya da sahip olmalı. Yine de saniyede en az 300-400 MB indirmek herkesin hoşuna gider. En azından her filmi, her videoyu en yüksek çözünürlükte ve hiç donmadan izleyebiliriz. Gerçi bunu 4G ile de yapıyoruz. 
 
5. Ya Zararı?..
Çok. 5G'nin iyi çalışması için çok fazla ve az aralıklarda baz istasyonları kullanılacak. Mevcut 2G, 3G, 4G istasyonlarıyla 5G istasyonları da hayatımıza girecek. Her yanımız radyasyon olacak. Sonra 5G için harcama yapacak firmalar bunun telafisini nasıl yapacak? Onun yorumunu da sizlere bırakıyorum. 
 
Özetleyelim.
5G'ye hâlâ giremedik. Bunun suçlusu 5G özelliğini açmayan Samsung değildir. Yetkili kurumlar özellikle daha uygun maliyeti olan istasyonları ve daha önemlisi yerli istasyonları kurmaya çalışıyor. 5G bu sene gelecek deniyordu ama birkaç ay, belki bir yıllık bir gecikme olabilir. 5G gelince telefonlarımız daha hızlı bağlanacak, oyunlarda daha az gecikme olacak, canlı maç yayınlarını internet üzerinden televizyon yayını ile aşağı yukarı aynı anda takip edebileceğiz. 5G'yi kurumca hemen 6G hazırlıklarına başlayacağız. Belki başlamışızdır da. Tabii 5G telefon bağımlılığımızı azaltmayacak, 5G'li telefonlar labaratuvara girip deney yapmayacağı için ülkemiz bilimsel anlamda yine her zamanki umudumuz olan öğrencilerimize kalacak. 5G ile insan ömrü 2 katına çıkmayacak, kuruyan göllere su dolmayacak. Bir süredir çok kişi 5G'den bahsediyor, Samsung'a da birtakım suçlar yöneltiyordu. 
Samsung'un avukatı olmayan ben, parasını zar zor denkleştirdiğim 4G'li Galaxy A52'imden bu yazıyı yazdım. Hepinize çok sağlıklı, huzurlu ve az radyasyonlu günler diliyorum. Mutluluklarla bağlantınızın 5G hızında olması temennisiyle bir sonraki yazıda görüşmek üzere... 
4 Comments
Fawkess26
Active Level 6
Diğer
Kolay kolay gelmez normal İnternet paket fiyatları bile çok yüksek olduğu bu dönemde 5 g gelirse paketler hemen bitecektir
Birde çok da gerekli bir şey değil bence, zararı daha büyük
Diğer
Emin ol 5g'li cihazı olanlar paketler bitene kadar bu dediğin sotunu anlamayacak.
BurakTunç
Expert Level 3
Diğer
Sırf öylesine metni test ettim, emin olamadı.😂Screenshot_20230412_173521_Chrome_1000003450_1681310121.jpg
Karga
Active Level 10
Diğer
Kardeşim, vallahi iyi güldürdün. Böyle bir şey düşünüleceği hiç aklıma gelmemişti.
0 Likes